Łączny dystans (km):

Państwa Europy

Przyglądając się mapie Europy dostrzeżemy 46 różnorodnych państw, z których największymi są oczywiście Rosja, Kazachstan i Turcja. Co prawda przeciętnemu Europejczykowi państwa te w żaden sposób nie kojarzą się z cywilizowaną i znaną Europą, to jednak bez wątpienia wchodzą w jej ramy. Jeżeli zapytamy na ulicy o to, jakie państwo w Europie jest największe to z pewnością uzyskamy prawidłowe odpowiedzi, obejmujące jednak inną część Europy – Francję, Ukrainę czy Niemcy.

Różnorodność kulturowa

Pomimo pozornej bliskości wszystkich państw europejskich, mapa Europy pamięta wiele różnorodnych konfliktów historycznych, które skutkowały chociażby masowymi mordami w okresie I i II Wojny Światowej. Wszystkie konflikty wynikały między innymi z różnic kulturowych każdego narodu i chęci zachowania własnych tradycji – to właśnie ta różnorodność jest dzisiaj motorem napędowej całej turystyki! Na chęć spędzenia urlopu w okolicach Morza Śródziemnego wpływa nie tylko pewność dobrej pogody i ciepła woda przez okres całych wakacji, ale również możliwość poznania zupełnie innej historii wyrażającej się chociażby w zabytkowej architekturze czy innej mentalności lokalnych społeczeństw. Pomimo tego, że na każdym kroku podkreśla się przynależność do Europy, to każdy z narodów ma własną tradycję i kulturę!

Sieć dróg

Niemalże każda mapa Europy jednoznacznie powinna wskazywać, że niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze słoneczną Hiszpanią, deszczową Anglią czy mroźną Finlandią – samochodem mamy możliwość dojechać niemal wszędzie. Europa jest jednym z najlepiej skomunikowanych kontynentów co widoczne jest chociażby w okresie wakacyjnym i wzmożonym ruchu na głównych europejskich szlakach turystycznych – niekończące się sznury samochodów kempingowych oraz przyczep kempingowych są tego tylko jednoznacznym potwierdzeniem!

Jakość dróg

Wybierając się na wakacyjny odpoczynek przy pomocy własnego samochodu warto zwrócić szczególną uwagę na to, że drogi w Europie nie są wszędzie takie same – dotyczy to nie tylko oznakowania, ale przede wszystkim jakości samej nawierzchni. Ciężko tutaj co prawda porównywać ukraińskie, lokalne drogi ze świeżo wyremontowanymi, francuskimi autostradami, jednak z pewnością jest to jeden z czynników, które warto brać pod uwagę decydując się na wakacyjne wojaże – sama mapa Europy może w planowaniu tego typu wypraw nam nie pomóc (nie każda droga główna czy lokalna w danym kraju wygląda tak samo).

Opłaty drogowe

Wyjeżdżając w Europę warto brać pod uwagę nie tylko stan dróg, ale również stan naszego samochodu i opłaty drogowe. Zwłaszcza odpowiednie przygotowanie i wyposażenie samochodu jest niezwykle istotne w w przypadku podróży po Europie – pomimo tego, że większość państw europejskich jest sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym z 1968 r., to i tak dla bezpieczeństwa warto posiadać w samochodzie obowiązkowe wyposażenie w każdym kraju – czy to opony zimowe w okresie zimy, zapasowe żarówki czy kamizelkę odblaskową. Jeżeli spojrzymy na mapę Europy to dostrzeżemy również to, że część dróg jest płatna – opłaty w Europie nie są w żaden sposób ujednolicone i tak możemy się spotkać z koniecznością wykupienia winiety w Czechach, odpłatnością za konkretne odcinki autostrad w Polsce, odpłatnością za wszystkie autostrady we Francji czy całkowicie darmowymi autostradami w Niemczech (powyższe dotyczy oczywiście wyłącznie samochodów osobowych).

Jak wyliczyć odległość i opłaty?

W Internecie znajdziemy mapy Europy, które dadzą nam możliwość wyliczenia nie tylko odległości drogowej pomiędzy dwoma konkretnymi punktami w Europie, ale również na podstawie wytyczonej drogi wyświetlą nam informacje o średniej ilości paliwa potrzebnej na jej pokonanie wraz z aktualnymi kosztami benzyny w każdym z państw przez które trasa przebiega oraz informację o koniecznych opłatach drogowych. Warto mieć na uwadze to, że czasami znacznie bardziej opłacalna ekonomicznie jest dłuższa droga niż opłata za autostradę – mapa Europy powinna być zawsze również w wersji papierowej w naszym samochodzie!
Podsumowując, podróżowanie samochodem po Europie nie jest dzisiaj w żaden sposób trudne. Aby wjechać do większości państw w zupełności wystarczy posiadanie polskiego prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu. Warto pamiętać, że w niektórych państwach, jak chociażby w Bośni i Hercegowinie czy Czarnogórze konieczne jest okazanie również Zielonej Karty - bez niej nie przekroczymy nawet granicy!